Technologie


Stereolitografia (SLA)

Technologia polega na utwardzaniu wiązką lasera ciekłej żywicy. Zaletą tej technologii jest bardzo wysoka precyzja wykonanych modeli, ich gładkość oraz dokładność wymiarów. Stereolitografia pozwala na budowanie modeli o skomplikowanej geometrii o jakości lepszej niż ta, znana z form wtryskowych. Modele można poddawać dodatkowej obróbce mechanicznej pozwalającej na uzyskanie wysokiej przezroczystości (szkła okularowe), czy np.lakierowaniu. Gotowe modele w żaden sposób nie odbiegają od najwyższej jakości produktów znanych marek jak SONY, APPLE, SAMSUNG czy Persol. Dzięki SLA można budować bardzo duże modele, których wymiary sięgają nawet 2 metrów.

Selektywne spiekanie laserowe (SLS)

Technologia polega na spiekaniu wiązką lasera proszku na bazie nylonu. Zaletą tej technologii jest materiał, z jakiego jest wykonany model i sposób jego spajania. Cienkie warstwy proszku rozsypywane są na tacy roboczej a wiązka lasera utwardza je w zadanych miejscach tak, by finalnie powstał wydruk 3D. Modele wykonywane dzięki technologii spiekania laserowego są jednorodne co zapewnia wysoką wytrzymałość we wszystkich trzech osiach modelu. SLS jest technologią wykorzystywaną głównie do budowy wytrzymałych elementów, narażonych na działanie temperatury, czynników zewnętrznych czy mających wysoką wytrzymałość mechaniczną. Jest to świetne rozwiązanie gdy na pierwszym miejscu stawiamy jego parametry techniczne a nie gładkość powierzchni. Modele są przyjemnie delikatnie chropowate. Dzięki SLS można budować modele o rozmiarach nawet do 1,5m.


Direct Metal Printing (DMP/DMLS)

Dzięki technologii spiekania proszków metali możemy uzyskać w pełni funkcjonalne, jednorodne modele metalowe, które nie odbiegają parametrami technicznymi od tych , uzyskanych klasyczną metodą skrawania czy odlewania. DMLS stosowana jest głównie wtedy, gdy należy w krótkim czasie wykonać metalowy element, lub wtedy gdy geometria modelu nie pozwala na jego wytworzenie metodą skrawania. Maszyny pracujące w technologii DMLS budują modele ze stali, tytanu, aluminium czy CoCr i wielu innych. Precyzja maszyn pozwala na budowę modeli z dokładnością do kilku mikrometrów.  Systemy te stosowane są głównie w przemyśle lotniczym, automotive, obronnym czy w medycynie.


Najszybciej rozwijająca się
nowa technologia!


Fused Deposition Modeling (FDM)

Polega na nakładaniu na tacę roboczą, wytłoczonego z dyszy materiału, podgrzanego do temperatury jego topnienia. Model budowany jest przyrostowo warstwa po warstwie. Pozwala na tanie wytwarzanie nieskomplikowanych elementów z materiałów jak ABS, PLA, nylon czy materiały gumo-podobne. Wydruki charakteryzują się wytrzymałością jedynie w jednej z osi. W pozostałych osiach ze względu na niedoskonałą technologię są znacznie słabsze. Budowane modele są o nie wysokiej dokładności przez co nie zawsze będą zgadzać się z zaprojektowanym komputerowo modelem. Finalnie model jest chropowaty i ma widoczne warstwy. Wydruki można obrabiać mechanicznie jak i lakierować. Technologia preferowana wtedy, gdy liczy się tylko cena wykonanego modelu a nie jego jakość.


 Multi Jet Modeling (MJM)

Technologia polegająca na nakrapianiu na tacę roboczą ciekłego fotopolimeru i utwardzaniu go światłem UV. Pozwala na niedrogie budowanie wytrzymałych, w pełni użytkowych modeli w bardzo krótkim czasie. Drukarki pracujące w technologii MJM pozwalają na budowę modeli z dokładnością do 16 mikrometrów co daje pewność zgodności wymiarowej modelu z projektem. Materiały parametrami technicznymi nie odbiegają od tych, stosowanych obecnie w przemyśle jak ABS, Polipropylen, Polietylen czy wosk odlewniczy stosowany np. w jubilerstwie czy stomatologii. Multi Jet Modeling pozwala budować modele woskowe o b. wysokiej gładkości ścian dzięki czemu świetnie się nadaje do wykonywania precyzyjnych odlewów np. wirników turbin.


Color Jet Printing (CJP)

Technologia polega na warstwowym utwardzaniu specjalnym lepiszczem proszku na bazie gipsu. Pozwala na szybkie drukowanie w pełni kolorowych modeli koncepcyjnych w palecie CMYK. Jedyna technologia, w której możliwe jest wydrukowanie przejść tonalnych. Najlepiej sprawdza się w architekturze do budowy modeli makiet architektonicznych, w medycynie do obrazowania przedoperacyjnego, w branży opakowań do zobrazowania finalnego wyglądu, wzornictwie przemysłowym i wielu innych jak np. druk figurek do gier czy druk zeskanowanych skanerem 3D ludzi.