Nowość Zortraxa – Inventure

W końcu doczekaliśmy się następcy M200 – drukarki 3D polskiej marki Zortrax. Ale czy to aby na pewno będzie godny następca zdobywcy wielu nagród produktu M200? Nieco mniejsza (ale za to podgrzewana) komora robocza bo tylko 13x13x13cm i nadal możliwość druku tylko a materiału ABS. Za to wyposażona w dwie głowice – jedna z materiału właściwego, druga drukująca podpory. Dodatkowym rozwiązaniem jest zastosowanie materiału podporowego rozpuszczalnego w wodzie lub roztworach, co nie jest często spotykaną praktyką. Zastosowanie dwóch głowic drukujących może także znacznie obniżyć prędkość wydruku 3D, co pewnie zmusiło firmę do wprowadzenia możliwości ustawienia grubości warstwy na większą (90-400 mikronów). Drukarka 3D Zortrax Inventure jest na pewno designersko wykonana i wprowadza ciekawe rozwiązania, jeżeli cena będzie podobna do ceny pierwszego produktu firmy to na pewno odniesie nie mały sukces na Polskim i zagranicznym rynku. Trzymamy kciuki!

ZORTRAX_Inventure_1

Ember – DLP od Autodeska

Nowa drukarka 3D od Autodeska, grubość warstwy 10 micronów, przyzwoitej wielkości komora robocza a do tego stylistycznie ładna. Cena jak na małą drukarkę na biurkową zdecydowanie nie odstrasza.. Drukarka 3D Ember charakteryzuje się ponadto open source’owym oprogramowaniem a producent nie wyklucza także eksperymentowania z różnego rodzaju żywicami. Szybkość drukowania to 15mm/h – co prawda nie powala ale jest nie odbiega od standardów rynku.

Można powoli zaobserwować, że technologia DLP SLA co raz mocniej zdobywa rynek. Jej najmocniejszym atutem jest oczywiście jakość tworzonych wydruków 3D. Czy DLP jest w stanie wyprzeć z rynku technologie FDM/FFF?

ember-printer-dark-bg_1

XFAB – rewolucja?

Oczekujmy XFAB’a, czyli desktopowej drukarki 3D w technologii SLA o parametrach nie spotykanych dotychczas w drukarkach tej kategorii oraz cenie nie przekraczającej 5000€. Pojawiła się na targach CES 2015, więc pytanie tylko jak szybko trafi do sprzedaży, a jak już trafi to na pewno będziemy ją mieli pierwsi! Szykuje się rewolucja!

xfab1

DWS Systems w Polsce

Staliśmy się dystrybutorem włoskiej marki DWS – niewątpliwie jednego z większych konkurentów na rynku 3D. Wydruki z tych maszyn charakteryzują się wysoką gładkością powierzchni oraz dokładnością sięgającą 10 micro metrów. Cenowo stanowią poważną konkurencję dla dystrybutorów maszyn SLA. Wielką zaletą jest możliwość zastosowania wielu materiałów takich jak ABS, polipropylen, czy gumo-podobnych bez konieczności ingerencji w oprogramowanie czy samą maszynę. To nie koniec, niedługo inne profesjonalne drukarki w naszej ofercie.

DW_030_X_closed800

Sharebot – nowa drukarka DLP

Sharebot-J3DSharebot – włoska firma produkująca niskobudżetowe drukarki 3D, w zeszłym roku zwróciła na siebie uwagę całej światowej branży druku 3D, ogłaszając nawiązanie współpracy z Arduino przy wspólnym projekcie Materia 101, urządzenia drukującego w technologii FDM. Równocześnie firma zaprezentowała kilka kolejnych urządzeń – w tym drukarkę 3D drukującą w technologii SL („laser sintering” – spiekania laserowe) gdzie jako materiału budulcowego wykorzystywała nylon oraz… cukier! Teraz firma prezentuje kolejne urządzenie, tym razem w postaci drukarki 3D drukującej z żywicy w technologii DLP, które jest dedykowane dla branży jubilerskiej.

W trakcie trwających właśnie targów jubilerskich Vicenzaoro firma przedstawiła Sharebota J-3D, drukarkę 3D jaką stworzyła wspólnie z Mario Di Maro SpA – producentem narzedzi dla jubilerów, posiadającego ponad 90-letnie doświadczenie w branży. J-3D używa w druku żywicy utwardzanej światłem lumenów ANSI 3000. Obszar roboczy urządzenia wynosi 10 x 5 x 10 cm, a minimalna wysokość drukowanej warstwy jest na poziomie 25 mikronów. Drukarka 3D jest w stanie drukować z prędkością 170 cm sześciennych na godzinę.

Dzięki nawiązaniu współpracy z Mario Di Maio, Sharebot liczy na dotarcie do szerokiego grona profesjonalnych odbiorców w postaci dotychczasowych klientów tej firmy. Drukarki 3D drukujące w technologiach SLA i DLP zdobywają coraz większą popularność wśród jubilerów na całym świecie, którzy wykorzystują je do tworzenia modeli służących do tworzenia form odlewniczych dla produkowanej biżuterii.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

3D serce ratuje życie

122-300x190Przełomowym wydarzeniem w świecie medycznym była udana operacja serca dzięki prototypowi wydrukowanemu w 3D!

Roland Lian Cung Bawi z Owensboro urodził się z czterema wrodzonymi wadami serca. Philip Dydynski, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Louisville, będąc pod wrażeniem możliwości druku 3D, postanowił wykorzystać możliwości techniczne i stworzyć model serca dziecka, na podstawie skanów tomograficznych narządu.

W centrum Rapid Prototyping powstał model, który był 1,5 razy większy niż serce Rolanda. Prototyp zbudowano przez połączenie trzech elementów wykonanych z elastycznych włókien i kosztował około 600 dolarów.

Operacja zakończyła się spektakularnym sukcesem dzięki możliwości zaplanowania jej z największą precyzją na podstawie modelu 3D.